График работыПн-Пт: с 11:00 до 18:00
График работыCб-Вс: Выходной
Оперативная доставка
Актуальное наличие товара

(068) 49-77-555

(066) 45-03-339

(063) 04-22-631

(068) 49-77-555

Хондропротектори I Що це? I Як приймати?

8 сентября 2019 г. 23:18
На просторах інтернету і в пресі не згасають суперечки про ефективність хондропротекторів. Хтось з піною у рота доводить, що хондропротектори є панацеєю від захворювань суглобів і хребта, хтось говорить про повну неефективність даних препаратів. Спробуємо розібратися.Що таке хондропротектор?


Слово хондропротектор складається з двох слів: хондро - суглоб і протектор - захисник. Виходячи з цього, до цієї групи можна віднести величезну кількість препаратів. В якійсь мірі, сюди можна віднести навіть нестероїдні анальгетики. Але ми розглянемо більш традиційну класифікацію.

Для того, що б розібратися, розглянемо спочатку спрощену схему будови хряща. Хрящ складається з колагенових волокон, відповідальних в основному за міцність і пружність хряща. Між цими волокнами у вигляді матриці знаходяться молекули протеогліканів, до яких відносяться глюкозамін, хондроїтин та гіалуронова кислота. Вони виконують функцію гідратації хряща, забезпечують амортизаційні та мастильні властивості. Основними клітинами хряща є хондробласти, які синтезують нові тканини і хондрокласти, які лизируют пошкоджені і непотрібні молекули. Кровоносних судин в хрящової тканини немає.

Виходячи з будови хряща, нескладно припустити, що для нормального функціонування суглоба потрібні такі основні умови:

1.Наявність в хрящової тканини всіх основних елементів для синтезу і функціонування хряща. До таких елементів відносяться амінокислоти, пептиди і складні вуглеводи для синтезу колагену, хондроїтину, глюкозаміну та гіалуронової кислоти.

2.Анаболiчна активність в тканини. Тобто хондробласти повинні бути простимульовані на синтез нових елементів.

3.Відсутність надмірного руйнування тканини. Прискорювати катаболізм може зневоднення тканини, різні запальні реакції, в тому числі аутоімунні та інфекційні, надмірні фізичні навантаження.

Додатковий прийом хондропротекторів повинен нам якраз забезпечити дотримання першої умови. Для дотримання другого і третього умови, нам необхідно забезпечити цілий комплекс додаткових заходів. Але про це в іншому матеріалі. Повернемося до наших хондропротекторами.Додатковий прийом хондропротекторів


За ступенем важливості додаткового прийому, препарати можна розташувати в наступному порядку.
 


Глюкозамін


Найважливішим і ефективним компонентом є глюкозамін. Він володіє високою біодоступністю (близько 80% засвоюється при пероральному прийомі). Має як самостійне значення, так і входить до складу молекули хондроїтина. Бере активну участь в гідратації і виробленні синовіальної рідини. Рекомендована доза становить 1000 мг при прийомі у вигляді монопрепарата і 500 мг в комбінації з хондроїтином. Молекула глюкозаміну добре засвоюється і у високій концентрації надходить в хрящову тканину для синтезу нових тканин.Хондроітин


Наступним за важливістю для додаткового прийому хондропротектором є хондроїтин. Цей протеогликан є дуже великою молекулою, яка володіє біодоступністю на рівні 14-20% і в незмінному вигляді організмом не засвоюється. Для того, що б сталося засвоєння молекули, організм повинен розщепити її до елементарних одиниць (амінокислоти, пептиди, вуглеводи) в травному тракті і потім вже після засвоєння хондробласти синтезують нову власну молекулу хондроїтина в хрящі. Молекула хондроїтина в хрящі відповідає за міцність зв'язків і еластичність хряща. Так само бере участь у виробленні синовіальної рідини.
 


Колаген


На третьому місці розташувався колаген. Звертаємо увагу дорогих читачів, що даний елемент зайняв третє місце зовсім не через те, що він менш необхідний організму (вміст колагену в організмі в тисячі разів більше ніж попередніх компонентів і відповідно потреба в ньому у багато разів більше). Справа в тому, що велика кількість колагену і елементів для його синтезу надходить з нормальним прийомом їжі. Слід враховувати, що в чистому вигляді колаген практично не засвоюється. Для додаткового прийому слід приймати гідролізат колагену в кількості від 1 до 10 грамів за прийом.
 


Гіалуронова кислота і Метілсульфанілметан (MSM)


Четверте місце розділили між собою гіалуронова кислота і метілсульфанілметан (MSM). Потреба організму в гіалуронової кислоти невелика і, як правило, її нестачі не фіксується, проте, її цілком можна додатково приймати близько 100 мг за прийом. Гіалуронова кислота є компонентом синовіальної рідини і забезпечує її високі змащувальні властивості.

Метілсульфанілметан є одним з найважливіших джерел сірки для організму, яка в свою чергу бере участь в синтезі різних амінокислот і білків організму. MSM зміцнює зв'язки між білковими молекулами. На дослідах доведено виражену протизапальну дію метілсульфанілметана, особливо при захворюваннях суглобів. Рекомендована добова доза 1-3 грами препарату. На жаль, немає чітких доказів ефективності препарату при проведенні клінічних випробувань. Саме тому він в нашому рейтингу тільки на четвертому місці.

Є ще цілий ряд препаратів, які беруть участь у відновленні хрящової тканини, але їх, як правило, не відносять до групи хондропротекторів і про них в наступних матеріалах.

 


Як приймати хондропротектори?


З переліком препаратів визначилися. Як же їх приймати для отримання максимальної ефективності? Для цього звернемо увагу на три факти.

1.В хрящової тканини немає кровоносних судин. Все харчування хрящової тканини здійснюється тільки під час помірного фізичного навантаження.
2.Компоненти препаратів в більшості своїй з'являються в крові через 30 хвилин після прийому і тримаються протягом 30-40 хвилин.
3.В організмі існує безліч інших споживачів даних компонентів, крім суглобів і міжхребцевих дисків. Найбільша кількість споживається шкірою, волоссям і нігтями.

З огляду на ці факти можна зробити висновок, що максимальний ефект ми отримаємо тільки за умови виконання помірних фізичних вправ в цільовому суглобі або хребетному диску через 30 хвилин після прийому і тривалістю близько 30 хвилин. Як це може виглядати покажемо на прикладі відновлення колінних суглобів з артрозом 2 ступеня.
Приймаємо нашу порцію хондропротекторов і через 30 хвилин починаємо ходьбу на еліптичному тренажері. Займаємося в помірному темпі 5-10 хвилин. Після цього виконуємо вправи лікувальної фізкультури в спокійному темпі без осьового навантаження 10-20 хвилин. Закінчуємо гімнастику полуприсiдами або присiдами в залежності від рівня підготовки, стадії захворювання. Такий підхід дасть максимальний результат у справі відновлення суглобів і хребта.

Виходячи з цих же факторів, можна легко пояснити причину неефективності хондропротекторов у дуже багатьох користувачів при стандартних схемах прийому. Справа в тому, що якщо прийняти хондропротектор і лягти на диван або сісти, то в цільової суглоб потрапить менше 1% прийнятого речовини. Все інше піде в шкіру, волосся і нігті. Якщо ж ми займаємося по нашій програмі, то в цільової суглоб або міжхребцевий диск потрапить багаторазово більша кількість препарату, що дозволить в десятки разів підвищити ефективність нашого лікування.

 


Висновок

Не варто забувати, що обмін речовин в хрящовій тканині відбувається дуже повільно. Тому швидке відновлення суглобів і міжхребцевих дисків неможливо. Як правило, перші результати з'являються через 2-3 місяці прийому у вигляді зменшення болю, збільшення рухливості. Для повного відновлення необхідно 2-3 роки прийому хондропротекторів.

На яких же компонентах зупинити вибір? Тут все просто. Основна мета забезпечити постійний прийом хондропротекторів з невеликими перервами. Орієнтуємося на свої фінансові можливості. Обов'язково включаємо в наш раціон глюкозамін. Якщо дозволяють кошти, то глюкозамін приймаємо спільно з хондроїтином. Або в ідеальному варіанті, зупиніть вибір на комплексі на основi глюкозаміна і хондроїтину. Далі можна додати гідролізат колагену, гіалуронову кислоту, MSM. Препарати можна приймати одночасно. Передозування тут практично неможливо отримати навіть при десятикратному перевищенні зазначеної дози.

Приймайте хондропротектори і будьте здорові. Перед застосуванням препаратів обов'язково проконсультуйтеся у лікаря.

0 грн.